This recipe uses cashews, but peanuts or pecans could also be a substitute. I purchased one 14oz can of cashews for this recipe. However, this recipe only calls for 1/2 cup. I think I'd add more next time. In addition, the $15 cost includes an entire can of cashews. In most cases you can just use what you have left over from other recipes, eliminating the additional cost.